Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

         Hands for the better future

U sklopu programa Erasmus + ključna aktivnost 154 za područje mladih, LAG-u "More 249" odobren je projektni prijedlog. Srednja škola Ivana Meštrovića Drniš škola ambasador EU parlamenta partner je na projektu uz partnere Ekonomsku školu Šibenik, Grad Drniš i LAG Krka.

Opći cilj projekta je upoznavanje mladih s mogućnostima koje nudi EU i jačanje građanskog aktivizma.

U projekt će biti uključeni učenici EPAS junior ambasadori i senior ambasadorica Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš. U projektu će sudjelovati minimalno 30 mladih iz dvije srednje škole u dobi od 15 do 19 godina.

Provođenjem aktivnosti projekta učenici će usvajati nova znanja i vještine potrebne za donošenje odluka i konstruktivan dijalog o mogućnostima koje nude EU i demokratskim procesima na kojima se temelji EU, s fokusom na Dijalog EU s mladima i Ciljevi za mlade. Također mlade će se motivirati na sudjelovanje u procesima donošenja odluka kroz jačanje dijaloga mladih i donositelja odluka kako bi unaprijedili život u ruralnom prostoru. Projektne aktivnosti trajati će od 01. rujna 2024. do 30. rujna 2025.

Održan prvi radni sastanak projekta - 06.09.2024.

Dana 6. rujna 2024. godine u uredu LAG-a "Krka" održan je početni sastanak partnera projekta "Hands up for the better future". Ovaj projekt, financiran kroz program ERASMUS+, KA 154 Aktivnosti sudjelovanja mladih, okupio je više lokalnih dionika s ciljem osnaživanja mladih i jačanja dijaloga između njih i donositelja odluka.
Nositelj projekta je LAG "More 249", a njihova predstavnica Meri Krnić detaljno je upoznala partnere s prvim koracima projekta. Partneri na projektu su: Srednja škola Ivan Meštrović Drniš, Ekonomska škola Šibenik, LAG "Krka" i Grad Drniš.
U našoj školi projekt provodi nastavnica Martina Jerković, s učenicima strukovnog zanimanja ekonomistima. Na sastanku je nastavnica izrazila zadovoljstvo budućom suradnjom u kojoj će biti aktivno uključeni učenici Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš. Kroz planirane ciljeve projekta mladi će se informirati o mogućnostima koje nudi Europska unija te o demokratskim procesima na kojima se temelji EU. Poseban fokus stavljen je na EU dijalog s mladima i EU ciljeve za mlade, zatim na aktivnije sudjelovanje mladih u procesima donošenja odluka i unapređenje života u ruralnim područjima.
Projekt "Hands Up for the Better Future" donosi mladima priliku da se informiraju, uključe i postanu aktivni sudionici u razvoju demokratskog društva, dok istovremeno jačaju svoj glas u lokalnoj zajednici.

Početni sastanak s učenicima projekta ERASMUS+ KA154 "Hands up for the better future"

Početni sastanak projekta ERASMUS+ KA154 HANDS UP FOR THE BETTER FUTURE partnera održan je 17. rujna 2024. godine u Srednjoj školi Ivana Meštrovića Drniš. Na sastanku su prisustvovali: predstavnice LAG-a "More 249" Meri Krnić i Mirta Srdarev, iz naše nastavnica Martina Jerković s učenicima drugog i trećeg razreda smjer ekonomisti iz Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš, te predstavnice LAG-a "Krka" Marija Lojić i Anđela Maleš. Sve pristune na sastanaku pozdravila je pedagoginja naše škole, Slađana Pavičić Španja.

Nakon uvodnih riječi, Meri Krnić i Mirta Srdarev iz LAG-a "More 249" upoznale su učenike s budućim aktivnostima i zadacima u sklopu projekta, kao i s edukativnim putovanjem u Istru.

Tijekom sastanka, učenici su ispunili online prijavni upitnik kako bi se službeno uključili u projekt. Predstavnice LAG-a "More 249" objasnile su im naredne korake, uključujući zadatak izrade online letka projekta uz korištenje IKT alata. Također, dogovorene su uloge za vođenje Facebook i Instagram stranica projekta, čime će se osigurati vidljivost i promocija projektnih aktivnosti.

Roditelji učenika prethodno su potpisali suglasnosti za sudjelovanje u projektu, obradu podataka i korištenje vizualnih materijala, čime su omogućili aktivno sudjelovanje svojih učenika u svim fazama projekta.

Ovaj sastanak označio je važan korak prema uspješnoj provedbi projekta, te je dao uvid u buduće aktivnosti koje će uključivati učenike, nastavnike i partnere iz lokalnih zajednica.

Prijedlozi loga projekta učenika drugog i trećeg razreda smjer ekonomisti 

Prijedlog 1  

Filip Bilić, Lovre Abramac i Šime Cigić 

Prijedlog 2 

Bruno Bulat i Ante Bukarica 

Prijedlog 3 

Marija Baković, Lara Tarle i Iva Budanko

Prijedlog 4 

Lana Lucić, Antonija Lovrić i Lovre Vrekalo 

Prijedlog 5 

Antonia Lilić, Marija Copić i Petra Ivić 

Kao dodatni zadatak, učenici su u grupama i paru u školi uz mentorstvo svoje nastavnice Martine Jerković izradili prijedloge logotipa projekta koristeći IKT alate. Ovime se nastavlja kreativni doprinos učenika razvoju identiteta projekta. Učenici su prijedloge logotipa izrađivali koristeći  IKT alat Canva.

Izabran logo projekta

Najveći broj glasova učenika Ekonomske škole Šibenik dobio je logo projekta kojeg su izradile učenice Antonija Lovrić i Lana Lucić uz asistenciju kolege Lovre Vrekala. 


Radionica projekta Erasmus+ KA154 

Hands up for better future

U Srednjoj školi Ivana Meštrovića u Drnišu 01.10.2024. godine održana je edukativna radionica u sklopu projekta Erasmus + "Hands up for better future", u kojoj su sudjelovali učenici drugog razreda ekonomskog smjera te tri učenice trećeg razreda. Radionicu su vodile Meri Krnić iz LAG More 249 i Anđela Maleš iz LAG Krka uz sudjelovanje nstavnice Martine Jerković.

Radionica je započela dinamičnom igrom s temom voća kako bi se učenici zagrijali i potaknuli na aktivno sudjelovanje. Učenici su podijeljeni u radne grupe, nakon čega su pogledali edukativni film o Europskoj uniji. Inspirirani filmom, prionuli su na izradu vremenske linije EU, bilježeći ključne događaje i godine u povijesti unije.

Nakon kratkog predaha uz grickalice i piće, učenici su svoje znanje provjerili ispunjavanjem kviza. Uslijedilo je kratko predavanje o europskim institucijama – Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije, popraćeno još jednim kratkim filmom. Učenici su potom kroz zadatak s karticama nastavili istraživati, analizirati i postavljati informacije na pripremljene plakate.

Zadnju aktivnost, u kojoj su učenici uspješno složili kartice na plakate, ocijenila je Meri Krnić. Nakon uspješno obavljenih zadataka, učenici su kući otišli zadovoljni i obogaćeni novim znanjima o Europskoj uniji.

Ova radionica pružila im je priliku za učenje na zabavan i interaktivan način, a projekt "Hands Up for Better Future" još jednom je pokazao koliko je važno educirati mlade o ulozi i značaju Europske unije u njihovom svakodnevnom životu.

Učenici 2.g razreda sudjelovali u drugoj radionici projekta Hands up for better future

Učenici 2.g razreda naše škole, uz podršku svoje nastavnice Martine Jerković i djelatnicu Mirtu iz LAG More 249 te Anđelu i Mariju iz LAG Krka, sudjelovali su na drugoj radionici u sklopu međunarodnog projekta Hands up for better future. Cilj ovog projekta je kroz interaktivne aktivnosti potaknuti mlade na razmišljanje o važnim europskim temama te promicati suradnju i dijalog između mladih iz različitih zemalja.

Radionica je obuhvatila nekoliko zanimljivih aktivnosti:

  1. What you know about me? – Kroz ovu radionicu učenici su se upoznali s predstavnicima Hrvatske i/ili Švedske u Europskom parlamentu. Izradom "osobnih karata" naučili su više o političarima i njihovoj ulozi u oblikovanju europske politike, što je pridonijelo boljem razumijevanju funkcioniranja EU.

  2. EU Youth Dialogue – Ova aktivnost potaknula je međusobno upoznavanje učenika kroz postavljanje pitanja i dijalog. Fokus je bio na razmjeni ideja i stavova između učenika iz različitih zemalja, čime se promicala važnost otvorene komunikacije i suradnje među mladima u Europi.

  3. Be the change! – Radionica temeljena na "kotaču posljedica" omogućila je učenicima da definiraju probleme s kojima se mladi suočavaju, analiziraju njihove posljedice te predlože rješenja. Cilj ove aktivnosti bio je usmjeriti mlade prema pozitivnim akcijama i promjenama u zajednici, potičući ih na kritičko razmišljanje.

  4. Evaluacija radionice – Na kraju dana, učenici su imali priliku analizirati što su naučili, podijeliti svoja iskustva i ocijeniti uspješnost aktivnosti. Ova evaluacija omogućila im je bolje razumijevanje teme, kao i primjenu novih znanja i vještina u budućnosti.

Ove aktivnosti ne samo da su unaprijedile međusobnu suradnju i dijalog među učenicima, već su ih potaknule da prepoznaju važnost zajedničkog djelovanja u okviru Europske unije. Kroz ovaj projekt učenici su dobili priliku aktivno sudjelovati u razmatranju europskih pitanja, jačajući pritom svoju svijest o europskim vrijednostima i zajedničkoj budućnosti.

Ovaj događaj još je jedan korak prema izgradnji jače i povezanije europske zajednice, u kojoj mladi preuzimaju aktivnu ulogu u kreiranju boljeg sutra za sve.


Radovi učenika iz Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš i Arenaschol iz Timra Švedska sa zajedničke radionice 

1. What you know about me?

2. EU Youth Dialogue

3. Be the change!

U Srednjoj školi Ivana Meštrovića - Drniš održana treća radionica Erasmus+ projekta "Hands up for the Better Future" 

 Dana 5. studenog, u sklopu Erasmus+ projekta "Hands up for the Better Future," održana je treća radionica u našoj školi, na kojoj su učenici preuzeli ulogu malih reportera s ciljem podizanja svijesti o temama "bacanja hrane" i "smeća i tekstilnog otpada."

Tijekom radionice, učenici su se transformirali u različite društvene dionike – predstavnike JLS-a, škola, organizacija civilnog društva te reportere i kamermane. Zajednički su definirali glavne probleme, posljedice i uzroke unutar "Kotača posljedica," te su aktivno radili na pronalaženju rješenja. Kroz ovaj proces, potvrdili su koliko je važna međusobna suradnja za dobrobit cijele zajednice.Kao glavni akteri radionice, učenici su hrabro izašli iz svoje komfort zone i stvorili dvije snažne reportaže koje su gledatelje potaknule na razmišljanje o aktualnim ekološkim problemima. 

Radionica je iznjedrila i motivirajuće slogane poput: "Zeleni put, manje smeća, moda bez otpada, to je sreća!" i "Ne bacajte smeće, zagađenje je sve veće!"

Ponosni smo na učenike koji su kroz kreativnu i interaktivnu radionicu pokazali da promjene kreću od mladih i da se zajedničkim snagama može graditi bolja i održivija budućnost!

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti