
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih
Young European Citizenship and the European Union Democratic Institutions

Srednjoj školi Ivana Meštrovića Drniš po prvi put je odobren Erasmus+ KA210-SCH - Small-scale partnerships in school education (Partnerstva malih razmjera u školskom obrazovanju) projekt pod nazivom "Young European Citizenship and the European Union Democratic Institutions", kojem je dodijeljena financijska potpora 60 000 eura za provedbu. Sredstva dobivena projektom, koristit će se za troškove putovanja, organizacije te smještaja učenika i pratitelja.
Škola već dugi niz godina aktivno sudjeluje u EPAS programu i eTwinning projektima. Kroz eTwinning platformu članovi komuniciraju, surađuju, razvijaju projekte, te razmjenjuju znanja i iskustva. Radom na eTwinning projektu "Let's participate in EU elections together 2024.", nastavnica Martina Jerković upoznala je Linn Jansson iz škole Arenaskolan Timrå u Švedskoj, na čiji je poziv za partnerstvo u Erasmus+ projektu rado aplicirala i pomogla u izradi prijave projekta prema SE01 – Swedish Council for Higher Education/Universitets-och högskolerådet.
Ciljevi i ishodi projekta: povećanje osjećaja važnosti biti Europski građanin kod učenika i osoblja, jačanje znanja učenika o institucijama EU, uključivanje djece iz ruralnih područja i jačanje njihovog položaja kako bi postali aktivni građani, osnaživanje digitalnih kompetencija učenika i jačanje kompetencija nastavnika kroz razmjenu znanja i tehnika podučavanja.
Projekt će se provoditi tijekom nastavne godine 2024./2025. i nastaviti tijekom nastavne godine 2025./2026. Prema planu projekta i aktivnostima po temama: Što to znači biti Europski građanin, Europska zemlja i Što je to Europska unija?.
Učenici i nastavnici iz Hrvatske će ugostiti učenike i nastavnike iz škole Arenaskolan Timra u Švedskoj, te će u sklopu te razmjene upoznati prirodne i kulturne znamenitosti Hrvatske. Posjet učenika i nastavnika iz Hrvatske Švedskoj proširit će suradnju s učenicima i nastavnicima na projektu, uz širenje kulturnog i međunarodnog iskustva. Zajednički posjet učenika i nastavnika iz Hrvatske i Švedske Bruxellesu, Europskom parlamentu i važnijim europskim institucijama. Druženje s eurozastupnicima iz Hrvatske i Švedske, čiji rad učenici prate kroz program EPAS.
Aktivnosti projekta bit će objavljene na školskoj stranici, platformi eTwinning Twinspace gdje će učenici surađivati putem raznih digitalnih alata, kao i na web stranici projekta. Koristi od projekta prvenstveno bi trebali imati učenici obiju škola, a zatim i svi ostali uključeni u život škole (roditelji i lokalna zajednica). Projekt je sufinanciran sredstvima programa Europske unije Erasmus+.

Održan prvi online sastanak partnera na projektu
Dana 6. rujna 2024. godine održan je prvi online sastanak u sklopu projekta Erasmus+, na kojem su sudjelovali ravnatelj Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš, Hrvoje Pekas, i voditeljica projekta u našoj školi, Martina Jerković, te kolegice Linn Jansson i Åsa Blom iz škole Arenaskolan Timrå u Švedskoj.
Partneri su uvodno razgovarali o prvim koracima realizacije projekta – posjetu učenika i nastavnika iz Švedske našoj školi i regiji u nadolazećem jesenskom periodu. Učenici i nastavnici iz Hrvatske ugostit će učenike i nastavnike iz škole Arenaskolan Timrå u Švedskoj te će, u sklopu te razmjene, upoznati prirodne i kulturne znamenitosti Drniškog kraja i Hrvatske.

Objavljen natječaj za učenike/domaćine projekta
Ovdje možete pročitati tekst natječaja
Ovdje možete preuzeti suglasnost roditelja

Online susret učenika i mentora iz Hrvatske i Švedske: Pripreme za skori dolazak gostiju
Dana 02. listopada 2024. godine, u kabinetu ekonomije Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš održan je online susret učenika sudionika projekta iz Hrvatske i Švedske putem platforme Teams. Naši učenici su se sastali sa svojim švedskim kolegama zajedno s mentoricama nastavnicama Linn Johansson i našom nastavnicom Martinom Jerković.
Tijekom sastanka dogovoreno je kako će učenici iz Švedske biti smješteni u obiteljima učenika ekonomskog usmjerenja trećeg i drugog razreda naše škole:
- Antonia Lilić iz Drniša ugostit će Noru Söderman i Lovisu Bylund.
- Marija Baković iz Parčića ugostit će Lucasa Bergstena.
- Lana Tarle iz Velušića ugostit će Heddu Silfver.
- Filip Bilić iz Drniša ugostit će Mila Nordlunda i Huga Åströma.
- Šime Cigić iz Badnja ugostit će Algota Lindholma.
Nakon uvodnih pozdrava mentorica, učenici su imali priliku predstaviti se jedni drugima te razmijeniti osnovne informacije. Dogovoreno je da će daljnju komunikaciju nastaviti putem mobilnih aplikacija i društvenih mreža. Svi s nestrpljenjem iščekuju dolazak švedskih učenika u našu školu i naš kraj, te su se pozdravili do susreta uživo.
Ovo partnerstvo predstavlja sjajnu priliku za upoznavanje različitih kultura i razvijanje novih prijateljstava, kao i unapređenje jezičnih i komunikacijskih vještina naših učenika.
Radujemo se dolasku naših gostiju i nastavku suradnje!
Koordinatorica Erasmus + projekta održala sastanak s roditeljima
Dana 08. listopada 2024. godine u 17:00 sati održan je radni sastanak koordinatorice projekta u Hrvatskoj, nastavnice Martine Jerković, univ.spec.oec., s roditeljima učenika drugog i trećeg razreda ekonomista. Sastanku su prisustvovali svi pozvani roditelji, i to: Dražan Baković, otac Marije Baković, Barbara Bilić, majka Filipa Bilića, Ivana Cigić, majka Šime Cigića, Martina Tarle, majka Lare Tarle i Nevenka Lilić, majka Antonie Lilić.
Na sastanku su roditelji upoznati s programom posjeta učenika iz Švedske, koji će se odvijati u narednom tjednu. Program je kreiran u skladu s ciljevima projekta te uključuje bogat raspored posjeta i aktivnosti. Učenici i nastavnici iz Švedske posjetit će Nacionalni park Krka – Puljani edukativni centar i Skradinski buk, a također i Grad Šibenik, gdje će obići Katedralu sv. Jakova, staru gradsku jezgru te Gradsku knjižnicu Juraj Šižgorić. U sklopu posjeta Šibeniku predviđeno je i predavanje u okviru programa EU direct Šibenik.
Gosti će obići Grad Drniš, gdje će se upoznati s ostavštinom Ivana Meštrovića te sudjelovati u radionici o Europskoj uniji organiziranoj za njih u prostorima NP Krka - Ispostava Drniš, kao i u redovnoj nastavi u Srednjoj školi Ivana Meštrovića u Drnišu. Posljednji dio programa uključuje posjet Splitu, gdje će učenici i nastavnici iz Švedske posjetiti Galeriju Meštrović, Dioklecijanovu palaču te Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu na kojem je za njih organizirano posebno predavanje.
Roditelji su tijekom sastanka obaviješteni o svim nadolazećim aktivnostima i izrazili su svoje zadovoljstvo programom posjeta. Također su postavili pitanje vezano za prehrambene potrebe gostujućih učenika, s obzirom na njihovo porijeklo iz sjeverne Europe, te je dogovoreno da će se o prehrambenim specifičnostima upitati koordinatoricu projekta u Švedskoj, nastavnicu Linn Jansson.
Zaključeno je da su roditelji zadovoljni organizacijom bogato kulturno-edukativnog programa te da s nestrpljenjem zajedno sa svojom djecom iščekuju dolazak švedskih učenika u svoje kuće.
Švedski učenici i nastavnici oduševljeni ljepotama i gostoprimstvom tijekom posjeta Hrvatskoj u sklopu Erasmus+ projekta
Učenici Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš iz drugog i trećeg razreda, zajedno s koordinatoricom projekta u Hrvatskoj, Martinom Jerković, ugostili učenike i nastavnice iz Švedske u sklopu Erasmus+ projekta KA210-SCH pod nazivom "Young European Citizenship and the European Union Democratic Institutions". Ovaj projekt, usmjeren na mala partnerstva u obrazovanju, okuplja mlade iz različitih europskih zemalja kako bi istražili građanske vrijednosti i demokratske institucije Europske unije.
Domaćini su svoje goste poveli u edukativni centar Puljani u Nacionalnom parku Krka, gdje su ih srdačno dočekali vrlo educirani djelatnici NP Krka. Švedski gosti ostali su oduševljeni prirodnim ljepotama, kao i kulturno-povijesnim naslijeđem ovog kraja. Nakon obilaska Skradinskog buka, svi zajedno su posjetili grad Šibenik.
U Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić u Šibeniku, sudjelovali su na predavanju i radionici koju je vodio Stipe Španja iz EU direct Šibenik. Tijekom radionice, gosti su imali priliku naučiti više o ulozi Europske unije u lokalnoj zajednici te o mogućnostima koje EU nudi mladima.
Važan dio ovog programa je i gostoljubivost učenika domaćina iz grada Drniša i okolnih sela Šibensko-kninske županije. Antonia Lilić, Marija Baković, Lara Tarle, Šime Cigić i Filip Bilić, zajedno sa svojim obiteljima, pružili su toplu dobrodošlicu švedskim učenicima, čime su još jednom pokazali zašto su Hrvati poznati kao izvrsni domaćini. Njihovo gostoprimstvo potvrđuje razloge zbog kojih je Hrvatska visoko pozicionirana među najpoželjnijim turističkim destinacijama svijeta.
Ovo partnerstvo nije samo prilika za razmjenu znanja i iskustava, već i za stvaranje trajnih prijateljstava među mladima iz različitih dijelova Europe, koji će, nadamo se, zajedno graditi bolju i ujedinjeniju budućnost Europske unije.
Drugi dan gostovanja švedskih učenika u Drnišu
U sklopu drugog dana gostovanja, učenici iz Timråa, Švedska,
posjetili su Srednju školu Ivana Meštrovića u Drnišu. Nakon uvodnog predavanja
koje je održala nastavnica na nastavnom satu, učenice trećeg razreda smjera
ekonomist, Antonia Lilić i Marija Copić, predstavile su Hrvatsku i sve što
znaju o Švedskoj putem prezentacije. Svoje znanje i dojam o domovini
predstavila je i učenica Hedda Silfver, koja je pripremila prezentaciju o
Švedskoj, omogućujući prisutnima dublji uvid u kulturu i običaje svoje zemlje.
Nakon predavanja, švedski i domaći učenici, uz pratnju svojih nastavnika i djelatnica LAG More 249, Mirte, te Anđele i Marije iz LAG Krka, uputili su se u zgradu Nacionalnog parka Krka, ispostava Drniš, gdje su sudjelovali u radionicama. Prva radionica, pod nazivom What you know about me?, omogućila je učenicima da se upoznaju s hrvatskim i švedskim predstavnicima u Europskom parlamentu kroz izradu osobnih karti. Kroz EU Youth Dialogue, učenici su međusobno postavljali pitanja koja su poticala razgovor, suradnju i razmjenu ideja o temama koje su važne mladima u Europi. Radionica Be the change! pružila je učenicima priliku da identificiraju probleme, analiziraju njihove posljedice te kroz tzv. kotač posljedica osmisle rješenja koja bi mogla dovesti do pozitivnih promjena u društvu.
Nakon završetka radionica, koje su trajale do 11 sati, učenici su imali zasluženi odmor i pauzu za marendu. Poslije odmora, domaćini iz Srednje škole Ivana Meštrovića poveli su svoje goste u obilazak grada Drniša. Učenici su posjetili znamenitosti grada, uključujući ostavštinu slavnog kipara Ivana Meštrovića te Gradski muzej Drniš, gdje su se upoznali s bogatom kulturnom baštinom ovog kraja.
Poslijepodne je bilo rezervirano za druženje učenika iz Švedske s obiteljima domaćina. Kroz opušteno zajedničko vrijeme, gosti su imali priliku upoznati svakodnevni život u drniškom kraju te se još bolje povezati sa svojim domaćinima.
Ovaj posjet omogućio je učenicima iz obje zemlje da prošire svoja znanja o različitim kulturama, osnaže međusobne odnose i nauče više o važnosti europske suradnje i solidarnosti.
Inspirativan posjet Splitu u sklopu Erasmus+ projekta
U sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom Young European Citizenship and the European Union Democratic Institutions, učenici Srednje škole Ivana Meštrovića iz Drniša, pod vodstvom nastavnice koordinatorice Martine Jerković, ugostili su učenike i nastavnike iz Švedske u gradu Splitu. Švedsku skupinu činile su nastavnice Linn Jansson i Åsa Blom te njihovi učenici, koji su ovom prilikom imali priliku upoznati bogatu kulturnu i znanstvenu baštinu Splita.
Prvi dio posjeta uključivao je odlazak na Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu. Ondje im je Dr.sc. Igor Talijančić održao edukativno predavanje o najnovijim istraživanjima vezanim za uzgoj ribe u Jadranskom moru. Nakon predavanja, dr. Talijančić poveo je učenike u prostor Instituta gdje se provode istraživanja na ribama te su učenici imali priliku sami nahraniti ribe, što je izazvalo oduševljenje među mladima. Skupina je zatim posjetila Laboratorij za akvakulturu, gdje ih je dočekala Klara Bakarić, dr.med.vet., voditeljica laboratorija. Ona im je detaljno pokazala prostor i postupke koji se koriste u istraživanjima akvakulture te im pružila uvid u znanstvene metode koje se svakodnevno primjenjuju u radu Instituta.
Nakon znanstvenog dijela posjeta, učenici i nastavnici su se uputili prema Galeriji Meštrović, gdje su pod stručnim vodstvom na engleskom jeziku saznali više o životu i djelu Ivana Meštrovića, jednog od najvažnijih hrvatskih kipara. Imali su priliku razgledati dio njegove ostavštine koja se čuva u galeriji, te se upoznati s bogatim kulturnim naslijeđem ovog velikana.
Posjet Splitu nastavljen je šetnjom duž zapadne obale, a potom i razgledavanjem Dioklecijanove palače, jednog od najvažnijih povijesnih spomenika grada. Učenici i nastavnici iz Švedske obišli su najznačajnije točke palače, diveći se njenoj povijesti i arhitekturi.
Oduševljeni svim viđenim, gosti iz Švedske izrazili su svoje veliko zadovoljstvo posjetom, pohvalivši grad Split, bogatstvo kulturnih i povijesnih znamenitosti te toplu dobrodošlicu domaćina. Ovaj posjet ne samo da je omogućio učenicima upoznavanje s hrvatskom kulturom i znanošću, već je doprinio jačanju međunarodnih veza i suradnje u okviru Erasmus+ programa.